isomaxterm_logo  ISI YALITIM MUCİZESİ

ISI YANSITMALI KAPLAMA 

İÇ CEPHE VE DIŞ CEPHE UYGULAMALARI İÇİN !
BOYA GİBİ UYGULANIR ISI YALITIM SAĞLAR !
RUTUBET VE KÜF ÖNLEYİCİ !
KİR TUTMAZ, YIKANABİLİR, SİLİNEBİLİR !
ANTİSTATİK, ANTİBAKTERİYEL, ANTİALERJİK !
%90 GÜN IŞIĞI YANSITMA – %85 ISI DALGASI YAYILIMI !

ÜRÜN TANIMI

IsomaxTERM su bazlı dekoratif ısı yalıtım kaplamasıdır. Akrilik reçine, özel mikro küreler, yapay pigmentler ve dolgulardan oluşmaktadır. Diğer su bazlı boyalar gibi renk makinelerinde renklendirilebilir. Uygulanmış kaplama tamamen kuruduktan sonra düzgün ve kadifemsi  bir yüzey elde edilir.

 UYGULAMA ALANLARI

 • Binaların iç ve dış cephe, duvar, tavanlarında, resmi binalar, okullar, hastaneler, endüstriyel binalar, depolar ve benzerlerinde, her türlü çatı, teras gölgelik malzemeleri üzerine,
 • Konteyner, karavan, shingle çatı, metal çatı ve yazın güneş kaynaklı ısınan çelik konstrüksiyon yapılarda,
 • Oteller, fabrikalar, klima ile soğutulan depolar ve soğuk hava tesislerinde uygulanabilir.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • Güneş ışığı yansıtma (SR) ASTM E 903-12=89.20%
 • Isı dalgası yayılımı (IE) ASTM C 1371-15=84.70%
 • Güneş yansıtma indeksi (SRI) ASTM E 1980-11=112.6%
 • Yoğunluk – 0.55 ± 0.05 g/cm3
 • Akışkanlık – 1000 – 3000 mPa.s
 • pH – 7.0 ± 0.5 (Nötr)
 • Kuruma süresi – 2 saat (1 kat için ve 23°C sıcaklıkta) – Tamamen kuruma süresi 12 saat.
 • Yangın tepkime sınıfı – Bs1d0 ve EN 13501-1 e uygundur.
 • Yapışma – 1.50 N/mm2
 • Yıkama ve silinme sınıfı – Sınıf 3 ve EN ISO 11998 e uygundur.
 • Kaplama rengi – Mat beyaz EN ISO 2813 e uygundur.
 • Geçirgenlik katsayısı – 0.01 kg/m2.h0.5
 • Buhar geçirgenlik katsayısı – V=120 g/m2.d
 • Isı nüfuz faktörü – ß = 1.58 W.h0.5 / m2.K
 • Uçucu madde katkısı – 0.1 g/l den az miktarda.
 • λ = 0.035±0.005 W/m.K

ISI YANSITMA ÖZELLİĞİ

IsomaxTERM düşük ısı iletkenliğine sahiptir. İçerdiği özel mikroküreler sayesinde yüzeye gelen ısı dalgalarının büyük bir kısmını yansıtarak ısı yalıtım sağlar.

IsomaxTERM %85 ısı dalgası yayılımı sayesinde, duvar ve tavanda oluşabilecek ısı köprülerini engelleyerek, iç cephede ısının büyük kısmını yansıtıp sıcaklığın artmasını sağlar. Konfor ve tasarrufu bir arada sunar. 

Dış cephe uygulamalarında ise, IsomaxTERM %90 güneş ışığını geri yansıtma özelliği ile soğutma masraflarınızı azaltarak yaz aylarını daha serin geçirmenizi sağlar.

ENERJİ TASARRUFU ETKİSİ

Şehirlerdeki bitki örtüsünün azalması betonarme yapılaşma, koyu renkli çatılar ve binalar, asfalt yollar vb. ısı yansıtma oranını düşürür ve ısının büyük kısmının emilmesini sağlar. Bu durum şehirlerde ısı adasını oluşturur ve küresel ısınmaya neden olur.

IsomaxTERM SRI=112.6% gün ışığı yansıtma indeksi ile ısı adası etkisini azaltır.

Isı adası bölgelerinde yaz mevsimi gündüz 30°C sıcaklıkta test edilen yüzey sıcaklığı 80°C’ye yaklaşmaktadır. IsomaxTERM ile kaplanan yüzeylerin sıcaklığının 38°C’ye kadar indiği tespit edilmiştir. Bu özelliğinden dolayı klima ve soğutma enerjisinde tasarrufunuz minimum 25% olacaktır.

IsomaxTERM iç cephe uygulamalarında ise 85% ısı yayılım özelliği ile kışın ısı tasarrufunuz maksimum seviyede olacaktır.

SAĞLIK VE ÇEVRESEL ETKİLERİ

Duvarlar IsomaxTERM ile kaplandıktan sonra yüzey sıcaklıkları artar ve rutubet ihtimali ortadan kalkar, böylece küf engellenip sağlıklı yaşam şartları sağlanılır.

Uçucu Organik Bileşiklerin (VOC) içeriği IsomaxTERMde 0.1 g/l’den daha az olup Uçucu Organik Bileşikleri Emisyonlarını Sınırlandırma Yönetmeliğinin izin verdiği azami seviyesinden 300 kat daha düşüktür (30.03.2010/25 tarih ve sayılı Resmi Gazete).

NEFES ALMA VE HACİM ETKİSİ

IsomaxTERM’in mikro gözenekli yapısı yüzeylerin yüksek buhar geçirgenliğini sağlar. Böylece duvarlarınız “nefes” alabilir!

IsomaxTERM uygulandığı alanda, yer işgal etmez,daraltma ve küçültmeye sebebiyet vermez (son kat malzeme kalınlığı 0,3-0,4 mm) ve alana ekstra bir yük bindirmez(0,200 kg/m).

*100 kat büyütülmüş olan kaplamanın kesit görünüşü

YÜZEY HAZIRLIĞI

IsomaxTERM, lateks boya ile boyanmış, çimento, alçı, kireç, iyi yapıştırılmış duvar kağıdı, metal ve diğer yüzeylere sahip duvar ve tavanlarda uygulanabilir. IsomaxTERM’in uygulanacağı zemin sağlam ve kuru olup her türlü kirden (leke, yağ, toz, vs.) arındırılmalıdır. Küf durumunda yüzeyler uygun maddelerle temizlenmelidir.

Lateks boya ile boyanmış veya kısmi alçı sıva yapılmış yüzeyler IsomaxTERM’i uygulamadan önce mutlaka bir kat beyaz lateks boya ile boyanır. Bu şekilde daha yoğun ve homojen bir renk elde edilir.

Yeni veya alçı sıvası tamamıyla yapılmış veya gözenekli yüzeylerde (1-2 kat) IsomaxTERM astarın uygulanması tavsiye edilir.

MALZEMENİN HAZIRLANIŞI

Kapağı dikkatlice açın ve spatula veya mala ile malzemeyi kabının duvarlarından iyice ayırın.

Elektrikli karıştırıcıyla içeriği (200-300 devir/dak.) homojen kıvama gelene kadar karıştırın.

UYGULAMA ŞEKLİ

IsomaxTERM fırça veya poliamid elyaflı rulo (lif uzunluğu 10-13 mm) ile uygulanır. IsomaxTERM‘in sürümünü kolaylaştırmak için malzeme %3 oranında sulandırılabilir (1 litre IsomaxTERM’e 30 ml su).

Fırça ile uygulanması küçük alanlar için tavsiye edilir (5 metrekareye kadar). Uygulamadan önce fırça veya rulo mutlaka ıslatılıp iyice silkelenmelidir.

IsomaxTERM yüksek yalıtım özelliğini özel yalıtım kürelerine borçludur ve bu kürelerin büyük miktarlarına sahiptir. Su içeriğinin az olmasından dolayı çabuk kurur. Bu sebepten dolayı, rulo ile uygulanırken, diğer sıradan lateks boyalardan farklı teknolojik şartlara uyulmasını gerektirir! Boya rulosunun kullanımı zorunludur.

Rulo kaba eşit şekilde bandırılmalı ve yüzeyin üzerine baskı uygulamadan hareket ettirilmelidir. Malzeme aynı yerin üzerine fazla tekrar yapmadan hızlı bir şekilde dağıtılmalıdır. İyi ıslatılmış bir rulo ile aynı alanda iki defa 50 x 50 cm’lik ileri geri geçiş, bu alan için yeterli miktarda IsomaxTERM 1. katın oluşmasını sağlar.

Bu şekilde oluşturulan 1. katın tamamı kuruduktan sonra (23°C derecede yaklaşık 2 saat) 2. ve 3. kat uygulanır.

Maksimum enerji tasarrufu elde etmek ve ısı konforu sağlamak için IsomaxTERM  3 kat olarak uygulanmalıdır.

Toplam malzeme sarfiyatı– 0,200 kg/m2 (Düzgün yüzeyde)

Son kat malzeme kalınlığı en az- 0,3 – 0,4 mm olmalıdır.

Ortam ve yüzey sıcaklığı 5°C ile 25°C olmalıdır!

Kova içindeki malzemeyi kullanım esnasında korumak için kapağı sıkıca kapatınız.

AMBALAJ ŞEKLİ

18 litrelik plastik kovalar halinde.

MUHAFAZA ŞARTLARI

Donma derecesinde depolamayınız! Açılmamış ambalajlı ürünü kuru ve serin yerde depolayınız. Güneş ışığına maruz bırakmayınız. Isı kaynağından uzak tutunuz! Çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız!

RAF ÖMRÜ

Üretim tarihinden itibaren 12 aydır!

IsomaxTERM EN 15824 gerekliliklerini taşımaktadır.

IsomaxTERM, İtalya da Modena Üniversitesi ve Reggio Emilia tarafından ЕЕLab (Enerji Verimliliği Laboratuvarı)’da SRI testleri sonucunda, sertifikalandırılmıştır.

Test no. ЕTR-16-0027 /2016

IsomaxTERM Altın Madalya ile Ödüllendirilmiştir. Uluslararası Yapı Teknik Fuarı 2014 Filibe/Bulgaristan

 

Yanıcı, parlayıcı değildir, zehirli gazlar çıkartmaz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2010/07 sayılı Yangın Yönetmeliğine Uygundur!

 

UYGULAMA YAPILAN YERLER